ایجاد مرز جدیدی برای تاسیسات پروژه

AR/VR یک رسانه جدید است که هدف واقعی آن در صنعت تاسیسات در حال تکامل است. 

واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) فناوری‌های رایانه‌ای هستند که از عینک یا هدست مخصوص استفاده می‌کنند تا به کاربر اجازه دهند واقعیتی متفاوت را تجربه کند یا دید واقعی خود را تقویت کند. تا همین اواخر،  AR/VR به‌عنوان فناوری‌هایی در نظر گرفته می‌شد که مختص صنعت بازی‌های ویدیویی است.

VR / AR این پتانسیل را دارند تا برای کسانی که در تولید، تدارکات و تجارت فعالیت دارند مفید باشند. توانایی AR برای قرار دادن تصاویر هولوگرافیک، اشیاء و دستورالعمل‌ها در بالای چشم‌انداز دنیای واقعی کاربر هم برای آموزش کارگرانی که کار «دستی» را انجام می‌دهند و هم برای مهندسان تاسیات که نتایج کار برای آنها مهم است ، بسیار ارزشمند است و این قطعاً پیامدهایی برای صنعت تاسیسات دارد.

رشد صنعت

واقعیت مجازی (VR) یک فناوری است که دنیایی فراگیر و کاملا مجازی ایجاد می کند. یک هدست واقعیت مجازی دور سر و روی چشمان شما قرار می گیرد و شما را از هر فضایی که از نظر فیزیکی اشغال می کنید جدا می کند. تصاویر از دو لنز کوچک به چشمان شما داده می شود . VR همچنین این امکان را که با حضور فیزیکی کاربر در یک محیط مجازی یا خیالی شبیه‌سازی می‌کند. VR همچنین می‌تواند از طریق اتاق‌هایی با طراحی خاص با چندین صفحه نمایش بزرگ ایجاد شود و از طریق VR می توانید به طور مجازی در محیط کارگاهی قدم بزنید و از پروژه بازدید کنید ، فیلمی را تجربه می کنید که انگار بخشی از آن هستید، و بدون ترک دفتر خود برا تمام مراحل اجرایی کار اشراف کامل دارید.

واقعیت افزوده (AR) باعث تقویت زندگی واقعی است . AR با قرار دادن اشیاء مجازی یا تصاویر گرافیکی تولید شده توسط رایانه در محیط دنیای واقعی کاربر، موقعیت‌های واقعی را بهبود و یا گسترش می‌دهد در AR شما می توانید از گوشی همراه خود و عینک‌ها یا هدست‌های شفاف استفاده می‌کنید که شما را از فضایی که اشغال کرده‌اید جدا نمی‌کند، اما اجازه می‌دهد تصاویر در میدان دید شما نمایش داده شوند. 

در فرایند AR/VR بعد از طراحی و ایجاد پروژه در VR مهندسان تاسیسات از یک هدست واقعیت مجازی استفاده می کنند که تصاویر سه بعدی از پروژه ای که روی آن کار می کنند را به نمایش می گذارد. این تصویر سه‌بعدی در اندازه واقعی لوله‌ها و تجهیزات و اجزای واقعی که آنها در کنار هم قرار می‌دهند پوشانده شده است و دقیقاً جایی که قرار است همه چیز باشد را نشان می‌دهد. این تکنولوژی آنها را قادر می سازد تا به سرعت همه چیز را کنترل و مشخص کنند که مسیر لوله کشی ها و غیره باید از کجا بروند . همچنین، در حین کار روی پروژه، می توانند یک مدل سه بعدی کوچک را در وسط فضای کاری طراحی کنند که می تواند چرخانده شود و آن را برگرداند تا آن را از زوایای مختلف مشاهده کند . هدست‌ها به ما کمک می کنند که از رفت و آمد به محیط کارگاهی را کمتر کنیم، و با قرار دادن مدل درست در مقابل مهندسین ناظر و مشاورین و کارفرما ، جایی را که در حال کار هستند را با دقت کامل مشاهده کنند و باعث می شود که در زمان زیادی صرفه‌جویی می‌کنیم.  این امکان کمک می کند تا کارفرما و مهندسین زودتر از نتایج اجرای پروژه با خبر شوند ، به طوری که می توانند تصمیمات سریع تر و کاربردی تری را نسبت به ادامه پروژه بگیرند .