خدماتی که ما در مرحله اجرا ارائه میدهیم

TIME

1. بعد چهارم (زمان)

_

با افزودن عنصر زمان به مدل سه بعدی، مفاهیم زمان نیز در پروژه ورود پیدا کرده و پیمانکاران و طراحان و مدیران پروژه میتوانند روند انجام پروژه را مورد بررسی قرار دهند. برای پروژه های بزرگ مقیاس و یا پروژه هایی که دارای چندین محدوده عملکردی میباشند، این ابزار کاملا لازم و کارا می باشد. بوسیله این قابلیت میتوان مسیر بحرانی را در عمل مشاهده کرد. علاوه بر آن با شناخت مسیر بحرانی، نسبت به تامین مصالح برای فعالیت های بحرانی اقدام کرد. هر چه ابعاد پروژه بزرگ تر باشد، گزینه های بیشتری برای زمان بندی مجدد وجود دارد که با توجه به پیچیدگی بسیار زیاد، باعث سردرگمی در اتخاذ بهترین تصمیم میشود. مدل سه بعدی به همراه عامل زمان میتواند در رفع این مشکل کمک کند. گزینه های مختلف در مدل سه بعدی شبیه سازی شده و پس از آن با زمان بندی سنجیده میشود تا در نهایت بهترین گزینه انتخاب شود.اگر مدل به گونه ای طراحی شود که فعالیت ها در داخل سایت را نیز شامل شود، میتوان پیشرفت را بصورت دقیق با برنامه زمان بندی مقایسه کرد و در صورت نیاز برنامه جبهه های کاری را تغییر داد. همچنین میتوان گزینه های اجرایی مختلف را بررسی کرد تا بهترین چیدمان نیروها با بهترین بهره وری را کسب کرد. علاوه بر این موضوع میتوان تاخیرات پروژه را آنالیز کرده و راهکارهای عملی برطرف کردن تاخیرات را آزمود.

2. بعد پنجم (هزینه)

_

قابلیت ذخیره هزینه ها یکی از بهترین قابلیت های مدل های BIM میباشد. با استفاده از این قابلیت، متره و برآورد بسیار سریع تر و دقیق تر انجام می شود و با ضریب اطمینان بسیار بالاتری به کارفرما و ذینفعان اعلام میگردد. این امر همچنین باعث میشود تخمین های انجام شده در فازهای اولیه پروژه نیز دارای دقت بیشتری باشند و به انجام یک مناقصه موثرتر کمک کند. این قابلیت باعث میشود طراحان همواره هزینه ها را در نوک انگشتان خود داشته باشند و  طراحی های تکراری با تعداد کمتر و دقت بیشتری انجام شود و گزینه های موجود برای کاهش هزینه ها به طور موثرتری بررسی شوند تا در محدوده بودجه کارفرما پیش روند . به منظور ارایه دقیق هزینه ها، متخصصان میبایست با توجه به نوع منطقه، مسایلی همچون در دسترس بودن مصالح، روش های معمول تامین مصالح در شرایط خاص آن پروژه و سایر عوامل را مدنظر قرار داده و مجموع این اطلاعات را وارد مدل کنند. این رویکرد باعث ارایه یک مدل هزینه قوی و نزدیک به واقعیات پروژه می شود.

COSTS
SUSTAINABILITY

3. بعد ششم (مدیریت امکانات)

_

برای مدیریت امکانات، تیم های مختلفی از سوی کارفرما استخدام میشوند و از همین روی بعد ششم مدل BIM برای کارفرما و تیم‌های تعمیر و نگهداری بسیار سودمند می باشد. با امکان پالایش اطلاعات در مدل،  مشتری یک ابزار قدرتمند برای مدیریت دارایی های خود خواهد داشت. مهمترین مزیت این مدل اینست که با پیشرفت پروژه تکامل یافته و اطلاعات آن کامل تر میشود. برای مثال، اگر در خصوص چیلرها و هواسازها و یا حتی ریزترین اقلام همچون قفل درب‌ها اطلاعات از قبل ذخیره شده باشد، مشتری و تیم مدیریت نگهداری با رجوع به اطلاعات آن میتوانند به سرعت از تاریخچه نصب، شرکت تولید کننده، دفترچه های راهنما، راهنمای نگهداری و تعمیرات، نحوه برطرف کردن مشکلات  و خیلی موارد دیگر اطلاع یابند. همچنین در صورتیکه به‌طور مثال قفل آسیب ببیند، تیم نگهداری به سرعت اطلاعات مربوط به آن را استخراج کرده و از شرایط گارانتی استفاده کرده و یا به سرعت یک قفل نو سفارش میدهد تا در کمترین زمان نسبت به تعویض آن اقدام شود. البته مثال ذکر شده یک مثال بسیار کوچک از قابلیتهای BIM است. در نگاهی وسیع تر BIM میتواند به ارایه اطلاعات مصرف انرژی ساختمان بپردازد و در جهت کاهش مصرف انرژی در ساختمان مورد استفاده قرار گیرد.